WIDE
WIKILOOK VÝVOJ

Vývojářský blog systému Wikilook.

WiDe/cs

From Wikilook
Jump to: navigation, search

Vítejte

Ivo Bartecek | 01:00, 14 August 2012 | Maintenance


Toto je ukázka modulu "Front Page" (překlad (závislý na uživatelském nastavení): <Front Page>).

Ivo Bartecek | 01:17, 13 June 2015 | Blog

Je všude. Bliká na člověka při zapnutí internetu. Informuje, oznamuje, křičí z novin, časopisů. Stojí na ní prakticky celé televizní vysílání. Lemuje silnice, zírá na člověka z fasád domů. Mladí lidé ji nosí přetavenou do stylových nápisů na tričku. Je ve filmech, je v pohádkách. Je všude. Reklama a její chytlavé slogany, které se stávají nejčastěji citovanými moudry lidské existence.

Dobrá, zůstaňme u pravidla – mám prostor, dej mi peníze, já ti kousek prostoru pronajmu pro tvou prezentaci. Je na každém z nás, zda reklamě budeme věnovat čas a pozornost. Televize jde vypnout, internetová reklama zablokovat programy (AdBlock, ten nejužívanější), jinde prostě nevnímat. Nebo se o to alespoň pokusit.

Ovšem reklamní společnosti již cítí všeobecnou nechuť k reklamě. Lidé už si vypěstovali podvědomý mechanismus, který reklamu přesouvá na vedlejší, nejlépe slepou kolej. Už ji prostě nevidí. U některého druhu propagovaného zboží je to bonus. Značka se účinně vžere zákazníkovi do hlavy a ten, až příště bude bloudit mezi regály supermarketu, pocítí větší důvěru k propagovanému zboží, protože mu bude něčím známé a tedy důvěryhodné. Jedině na takové strategii se udělali největší výrobci jogurtů, sýrů, sladkostí a podobných supermarketových produktů. Ovšem je tu zboží, u kterého nejde pouze o mimosmyslové vnímání značky. Je potřeba vyzdvihnout přednosti, je potřeba plná pozornost konzumenta. Přišlo se tedy s nešvarem poslední doby. Seriózně se tvářící články v časopisech či na internetu jsou, při bližším zkoumání, jen reklamou, která vyvolává zdánlivý problém, jehož řešení je potřeba popsat v článku. Závěr vždy vyjde nastejno. Kup si, čtenáři, to, o čem čteš. Sni o tom, co ti nabízíme.

Další reklamní strategií je humanitární pomoc, dobročinnost. Nákupem jogurtu věnujete tu a tu částku na dětské onkologické centrum nebo na hlad v Africe. Potažmo, nepřispějete-li, jste sobec, který nesoucítí s lidskými nesnázemi. Ovšem udělat si z hladové Afriky reklamní heslo je přinejmenším cynické. Ve výsledku velké společnosti „věnují“ hladovcům v Africe jen promile výtěžku. Problém tedy neřeší, ale pouze prohlubují, protože hlad v Africe nepotřebuje usypávat zrní, aby nebyl příliš velký, hlad v Africe potřebuje rámcové řešení, díky kterému hlad v Africe prostě přestane existovat.

Dalším problémem je, že reklama razantně snižuje konkurenční prostředí a monopolizuje jej. Dejme příklad. Ve Francii dala společnost Danone jen v roce 2009 do propagace svého jediného produktu (Activia) €50 000 000. V českých korunách taková částka vypadá ještě absurdněji – 1 400 000 000,- Kč. Nejspíš se společnost Danone v médiích snažila přebýt několik soudních sporů 2008-2010, které prokázaly falešnou reklamu propagující neexistující zdravotní pozitiva tohoto produktu.[1] Která jiná společnost si to může dovolit? Nějaký další nadnárodní moloch? Ale že by si mohl udělat nějaký malý podnik takhle bohatýrsky jméno? O jeho produkci se vědět nebude třeba proto, že většina podobných společností již byla skoupena konglomeráty typu Danone a Nestlé. Za chvíli, aby ekonomicky slabší podnikatelské subjekty žádaly o granty na své reklamní kampaně. Předpokládejme, že u Evropské unie se jim dostane vstřícného ucha a ruky.

Nynější systém je ke všem, jak se tvrdí, rovný. Každý má stejné možnosti. Což je však holý nesmysl. V počátcích systému vzniklo několik silných hráčů na trhu, kteří postupem času mohutněli. Čím byli větší, tím dělali ostatní menší a o to více malé umlčovali. Kolem nadnárodních kolosů se utvořila vlivná a mocná lobby, která dokáže propašovat i do zákonů to, co se jí zamane, nebo alespoň zdržovat zákony, které se jim nehodí do krámu. Stáváme se tak rukojmími politiky nadnárodních společností.

Svět reklamy je nezdravý, protitržní a nesmírně lživý, snaží se z lidí, úspěšně, udělat pouhé konzumenty, ovlivňuje výrazně myšlení mladé generace předkládáním plytké kultury, potlačuje slabší konkurenci a vměšuje se svým vlivem do řízení země. Kvůli nesmírné finanční síle, která stojí za jejími zájmy, je prakticky nemožné zavést jiný, než její trend. Nicméně co má výrobce cukrovinek co kecat do zákonů země, zvláště když si pro to nezaložil veřejnou politickou stranu a nebyl zvolen ve volbách? Za chvíli abychom se dočkali toho, že budeme muset nosit reklamu přímo na čele.

Opravdu nebezpečné tendence v reklamní branži nastaly infiltrací do novinařiny. Moudrý přístup byl, když už se čtenář musel setkat s reklamním textem, onen text označit slovy – reklamní text – ale podobná metoda označení se stává přežitkem. Je zcela běžné se nyní zahloubat do seriózně se tvářícího článku, z kterého vyplyne jediné – kup si mě, sni o mně.[2] Ten následně diskredituje veškerou novinařinu, protože ji označuje jako velmi lehce prodejnou a zaprodanou. Kdo pak bude s vážnou tváří číst denní tisk? Pozná potom čtenář co je pravda, a co reklama? Sám si musí sehnat ruletu a vsázet na sudou nebo lichou, přičemž když padne sudá, mluví článek pravdu a padne-li lichá, je to jen hloupá reklamní snůška? Sebe člověk neobelže, ale přesto je často obelháván jinými.

Odkazy

Reference

 1. DOLEJŠÍ, Karel (2014-10-10). "Jak se novinář stane reklamním agentem". Britské listy. http://www.blisty.cz/art/75056.html. Retrieved 2014-10-13. 
 2. "Activia". Wikipedia, The Free Encyclopedia, St. Petersburg (Florida): Wikipedia Foundation. 29. 9. 2014. http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Activia&oldid=627557895. Retrieved 2014-10-13. 

Zrcadla

Licence

Tento text je Open Source a je k dispozici k použití nebo k překladu pod následující licencí.

Materiál je dostupný pod licencí WL-E-CC-BY-SA-DP17-CAR-LRR-GI-FG, případně za dalších podmínek.

Meta

WDO_META

 • WDO_META_START
 • WDO_Title: Zaplevelení_reklamou
 • WDO_Author: Ivo Bartecek, Štěpán Cháb
 • WDO_Original_Permanent_Link: https://docs.google.com/document/d/12mAWHJuii9SF3pOln3kUKIpCouWqWfJtWYMjP_sLNx4
 • Original Bit.ly: ___bit.ly/1G1AX4j
 • WDO_Categories: WDO_Kritika, WDO_Reklama, WDO_Wikilook, WDO_Wikilook_Live
 • WDO_Tags: WDO_kritika, WDO_reklama, WDO_Wikilook_Live
 • WDO_WUUID: wl_362b9292-11c7-11e5-9493-1697f925ec7b
 • WDO_Language: WDO_cs
 • WDO_META_END
Ivo Bartecek | 10:00, 17 August 2012 | Blog/cs

O několik měsíců později a byly udělány stovky vylepšení. Vše uvnitř systému funguje docela dobře. Skoro. Je WikiLook připraven k použití veřejností? Možná. Rozhodně to vypadá, že jsem byl schopen přizpůsobit systém tak, aby fungoval pro mé osobní projekty.

Pro začátek první komplexní aplikace pro veřejné použití, Application:Wikilook Blog, se zdá být připravena pro testování. Její fungování si můžete prohlédnout na tomto blogu nebo na blogu Nejlepší video.

Wikilook má mnoho funkcí, které umožňují poučití téměř pro cokoliv a tyto funkce budou zmíněny později na tomto blogu. Wikilook je otevřený systém, který spoléhá na své uživatele a jejich příspěvky. Nápad, který jsem zatím neměl čas pořádně osvětlit, ale učiním tak v pozdějších příspěvcích.

Otvírací testt se zdá být úspěšný z hlediska spamerů. Systém nebyl napaden během testovacího období (16. březen/15. srpen 2012) a bylo vytvořeno pouze několik účtů (v tuto chvíli povařovány za spamovací účty, bez urážky).

Co vyvinout příště? Tisíce funkcí. Nicměné je možná dobrý nápad dovolit uživatelém pomoci s vývojem. Propagační a skutečné otvírací obdobá začáný od této doby. Užijte si Wikilook.

Ivo Bartecek | 09:40, 16 March 2012 | Blog/cs

Po několika vylepšeních WikiLook je nyní k dispozici pro všechny. Zaregistrujte se a volně používajte. Pokus vytvořit nejsložitější wiki systém pro každého je nyní k dispozici pro veřejnost.

Systém ještě potřebuje mnoho vylepšení, ale je už nyní docela použitelný. Vyzkoušejte ho.
Ivo Bartecek | 09:00, 25 January 2012 | Blog/cs

Začínám otvírat wiki pro veřejnost a nastavovat práva pro čtení článků. Následuje opět výplňový text.

Výplňový text:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Curabitur pretium tincidunt lacus. Nulla gravida orci a odio. Nullam varius, turpis et commodo pharetra, est eros bibendum elit, nec luctus magna felis sollicitudin mauris. Integer in mauris eu nibh euismod gravida. Duis ac tellus et risus vulputate vehicula. Donec lobortis risus a elit. Etiam tempor. Ut ullamcorper, ligula eu tempor congue, eros est euismod turpis, id tincidunt sapien risus a quam. Maecenas fermentum consequat mi. Donec fermentum. Pellentesque malesuada nulla a mi. Duis sapien sem, aliquet nec, commodo eget, consequat quis, neque. Aliquam faucibus, elit ut dictum aliquet, felis nisl adipiscing sapien, sed malesuada diam lacus eget erat. Cras mollis scelerisque nunc. Nullam arcu. Aliquam consequat. Curabitur augue lorem, dapibus quis, laoreet et, pretium ac, nisi. Aenean magna nisl, mollis quis, molestie eu, feugiat in, orci. In hac habitasse platea dictumst.

Fusce convallis, mauris imperdiet gravida bibendum, nisl turpis suscipit mauris, sed placerat ipsum urna sed risus. In convallis tellus a mauris. Curabitur non elit ut libero tristique sodales. Mauris a lacus. Donec mattis semper leo. In hac habitasse platea dictumst. Vivamus facilisis diam at odio. Mauris dictum, nisi eget consequat elementum, lacus ligula molestie metus, non feugiat orci magna ac sem. Donec turpis. Donec vitae metus. Morbi tristique neque eu mauris. Quisque gravida ipsum non sapien. Proin turpis lacus, scelerisque vitae, elementum at, lobortis ac, quam. Aliquam dictum eleifend risus. In hac habitasse platea dictumst. Etiam sit amet diam. Suspendisse odio. Suspendisse nunc. In semper bibendum libero.

Ivo Bartecek | 05:00, 23 January 2012 | Blog/cs

Zdravím svět. Vítejte na Wikilooku. Tento článek je první oficiální veřejný testovací článek pro vývoj blogovacího systému a systému zpráv na Wikilooku. Protože zde není nic dalšího, co bych napsal, následuje demonstrativní výplňový text. Užijte si Wikilook.

Výplňový text:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Curabitur pretium tincidunt lacus. Nulla gravida orci a odio. Nullam varius, turpis et commodo pharetra, est eros bibendum elit, nec luctus magna felis sollicitudin mauris. Integer in mauris eu nibh euismod gravida. Duis ac tellus et risus vulputate vehicula. Donec lobortis risus a elit. Etiam tempor. Ut ullamcorper, ligula eu tempor congue, eros est euismod turpis, id tincidunt sapien risus a quam. Maecenas fermentum consequat mi. Donec fermentum. Pellentesque malesuada nulla a mi. Duis sapien sem, aliquet nec, commodo eget, consequat quis, neque. Aliquam faucibus, elit ut dictum aliquet, felis nisl adipiscing sapien, sed malesuada diam lacus eget erat. Cras mollis scelerisque nunc. Nullam arcu. Aliquam consequat. Curabitur augue lorem, dapibus quis, laoreet et, pretium ac, nisi. Aenean magna nisl, mollis quis, molestie eu, feugiat in, orci. In hac habitasse platea dictumst.

Fusce convallis, mauris imperdiet gravida bibendum, nisl turpis suscipit mauris, sed placerat ipsum urna sed risus. In convallis tellus a mauris. Curabitur non elit ut libero tristique sodales. Mauris a lacus. Donec mattis semper leo. In hac habitasse platea dictumst. Vivamus facilisis diam at odio. Mauris dictum, nisi eget consequat elementum, lacus ligula molestie metus, non feugiat orci magna ac sem. Donec turpis. Donec vitae metus. Morbi tristique neque eu mauris. Quisque gravida ipsum non sapien. Proin turpis lacus, scelerisque vitae, elementum at, lobortis ac, quam. Aliquam dictum eleifend risus. In hac habitasse platea dictumst. Etiam sit amet diam. Suspendisse odio. Suspendisse nunc. In semper bibendum libero.Wikilook, The Free Cat
In other languages


Vítejte

Vítejte na blogu o vývoji systému Wikilook.

(Toto je také ukázka "vlastního modulu".)

Ivo Barteček

<Calendar>
  1. December
  1. Sun
  2. Mon
  3. Tue
  4. Wed
  5. Thu
  6. Fri
  7. Sat
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
Categories
<Profile Blog>
 • WIKILOOK DEVELOPMENT
 • Official Wikilook development blog.
 • Articles: 12
<Profile Author><Readers>
 • Number of readers: 4


<Comments>

Děkuji za Vaši návštěvu.

Copyright © 2012 Ivo Bartecek. Design © 2012 Ivo Bartecek. Všechna práva vyhrazena.

WIKILOOK
Namespaces
Variants
Actions